Poğaça

Poğaça yapımı özellikle anneler için çocuk oyuncağı gibidir. Bu kadar basit görünen poğaçaları yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar olduğunu biliyor musunuz?

Yumuşak, sıcak, taze ve parlak görünen poğaçalar hazırlayarak başta çocuklarınızın ve eşinizin gönlünü kazanabilirsiniz. Yaptığınız poğaçalardan kapınıza gelen sucuya veya yan komşularınıza da vermeyi sakın ihmal etmeyin.

Kaliteli Malzeme Farkı

Her yemek hazırlığında olduğu gibi poğaça yaparken de malzemelerin kaliteli ve taze olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Mayalı bir hamur hazırlıyorsanız su yerine süt kullanarak hamurun daha özel olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Ilık süt ve özellikle yoğurt suyu ile hazırlanan poğaçalar pamuk gibi yumuşacık olur.
  • Hamur mayalanırken kullanılacak sıvının ılık olması ancak el yakmayacak kıvamda olması tercih edilmelidir.

Mayanın istenen kıvamda genleşebilmesi için ilk aşamada mayaya tuz değmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dolaptan çıkarılmış soğuk süt veya yoğurt ile yapılacak mayalama işlemi başarısız olacaktır. Mayalama süresi poğaçanın güzel olması ile direk olarak alakalıdır. Hazırlanan hamurun en az iki katına çıkması doğru mayalama yapıldığının kanıtıdır. Güzel bir poğaça ve iyi demlenmiş sıcak bir çaya hayır diyebilecek birini tanıyor musunuz?

Mayalama İşlemine Yeterli Zamanı Ayırın!

Mayalama yapılan yerin ısısı da mayalama üzerinde etkili olacaktır. Eğer yeterli zamanınız yoksa fırınınızı 75 dereceye getirerek işleme fırın içerisinde devam edebilirsiniz. Zaman açısından size katkı sağlayacak yöntem ile hazırlıklarınızı kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Mayalanması tamamlanan hamurun biraz tereyağı eklenerek bir kez daha yoğurulması tadının değişmesini ve güzelleşmesini sağlayacaktır. Uyguladığınız tarifte;

  • Verilen ölçülere,
  • Fırın ısısına,
  • Pişirme süresine dikkat ederek daha yumuşak poğaçalar hazırlayabilirsiniz.

Poğaça hazırlarken iç malzemesi olarak tüm yaratıcılığınız devreye sokabilirsiniz. Beyaz peynir klasik bir malzemedir. Siz kaşar ya da dil peynirini tercih edebilirsiniz. Çekirdeği çıkarılmış ve ince doğranmış siyah ve yeşil zeytini biraz dereotu ile karıştırarak iç harcı olarak kullanabilirsiniz. Kıymalı, cevizli bir iç veya patatesli, soğanlı, salçalı bir karışım ile fark yaratabilirsiniz. Afiyet olsun.

Anadolu Mutfağına Ait Otlu Börek Tarifi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz