Adı Kolay Pişirilmesi Zor Lezzet: Pilav

Lezzetli ve tadı damaklarda yer edecek bir pilav pişirmek herkesin harcı değildir. Herkes kendine özgü yöntemlerden bahsetse de iyi bir pilav yapmak için yerine getirilmesi gereken kurallar bellidir.

İşe doğru pirinci seçerek başlamak gerekir. Güzel şişen ve tane tane bir sonuç elde edilmesini sağlayan pirinç kesinlikle baldodur. Pirinç ıslatmadan da lezzetli pilav yapılabilir ancak ılık suda en az 2 saat bekletilen pirinçler kullanılmadan önce yıkanmalı ve iyice süzdürülmelidir.

Mis Gibi Kokan Pilavlar İçin

Sağlıklı bir tabak ve mis gibi kokan pilavlar için kaliteli tereyağı kullanmak gerekir. Pilava farklı bir lezzet ve parlaklık katmak için tereyağına ilave olarak az miktarda zeytinyağı da kullanılabilir.

Eriyen yağa eklenecek pirinçlerin kısık ateşte en az 4-5 dakika kavrulması tavsiye edilir. Doğru tencere seçimi ve tahta kaşık kullanımı güzel bir pilav yapmak isteyenlerin asla vazgeçmemeleri gereken kurallar arasında sayılabilir.

İşin Püf Noktası: Limon Suyu

Bembeyaz bir pilav elde etmek için kavurma esnasında 2-3 damla limon tencereye eklenmelidir. Bu şekilde tereyağı veya şehriyenin vereceği sarılık basit bir şekilde engellenebilir.

Lezzetli bir pilav için doğru ölçü her şeydir!

Kaynamış ve dinlendirilmiş suyun kullanıldığı pilav ölçüsü 1’e 1,5 olmalıdır. Önceden ıslatılıp bekletilen pirinçler için 1’e 1 ölçü de denenebilir. Tavuk veya et suyu kullanılan pilavların lezzeti hemen fark edilecektir.

Sabırlı Olun ve Pilavı Karıştırmayın!

Kavrulma işlemi tamamlanmış pirince su eklendikten sonra malzemeler sık sık karıştırılmamalıdır. Su kaynadıktan sonra ocağın altı kısılmalı ve tencere kapağı kapalı olarak pilavın suyunu çekmesi sağlanmalıdır.

Pişen pilav hemen servis edilmez. Demlenme süresi ortalama 20 dakikadır. Tuz ve şeker dengesi ayarlanmış bir pilav et yemeklerinin ve sofraların vazgeçilmezidir. Afiyet olsun.

Sulu Patates Yemeği Tarifi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz