Patates Salatası Tarifi

Pratik olduğu kadar lezzetli de olan patates salatası tarifi, doyurucu özelliğe sahip bir yemektir. Bu salatada patates, yeşillik ve baharat lezzeti veren malzemelerdir. Salatada kullandığınız yağ da önemlidir. Patatesler sarı ve taze olmalıdır. Bu tarifin lezzetli olmasında patates kalitesi ve doğal zeytin yağı önemlidir. Salata yapımında ister yeşil soğan dallarını veya kuru soğan kullanılabilir. Kuru soğan tercihinde bulunduysanız soğanın acı olmamasına dikkat edin. Biz yeşil soğan kullanacağız.

Patates Salatası Tarifi Malzemeleri

  1. Patatesi haşlamak için 1 veya 2 litre su gerekir.
  2. Patatesleriniz küçükse 10 veya 11 adet, büyük ise 5 veya 6 adet yeterlidir.
  3. 4-5 tane taze yeşil soğan.
  4. Yarım demet kadar maydanoz. Patates salatası maydanozsuz olmaz.
  5. 1 veya 2 çay kaşığı kadar tuz.
  6. 1-2 tatlı kaşığı sumak.
  7. 1-2 çay kaşığı karabiber.
  8. Limon suyu.
  9. Çay bardağının üçte biri kadar zeytin yağı.

Patates Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Patateslerimiz güzelce yıkanmalıdır. Tencereye döktüğümüz suyu ısıtıyoruz. Su ısındıktan sonra patateslerimizi atıyoruz. 15 veya 20 dakika gibi bir süre sonra bıçakla kontrol edin. Yeterli yumuşaklığa ulaştıysa ocağı kapatın. Suyu boşaltıp patateslerin soğumasını bekleyin.

Soğan ve maydanozu ince ince doğrayın. Dinlenen ve soğuyan patatesleri soyup dilimleyin. Patateslerin yumuşak olması gerekir. Kıtır kıtır olmamasına dikkat edin. Çok fazla kaynayıp lapa gibi olan patates de tatsız olur. Lezzetli bir patates salatası normal yumuşaklıkla olur. Patatesleri doğrayıp, soğan ve maydanozla karıştırın.

Baharat, yeşillik ve patates karışımlı salatamızın yağını da ekleyin. Zeytinyağını üzerinde gezdirin ve güzelce karıştırın. Tuzumuzu baharatla birlikte atmıştık. Tuzu sonradan eklerseniz tuzun iyice karışmasına dikkat edin. Bir bölge tuzlu bir bölge tuzsuz olmasın. Biz baharatla birlikte karıştırdığımız için tuz yemeğin bütününe karışmaktadır.

Balık Severlere: Levrek Marin Tarifi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz