Etli Nohut Sulusu Tarifi

Nasıl ki elbiseler kombin şeklinde yapılır ve giyilir yemeklerde kombin yapılır ve yenir. Ülkemizin milli içeceği ayran ise milli yemeği nedir? Tabi ki de pilav. Peki, pilav yemeğinin yanında en iyi ne gider? Sulu yemekler ve başta etli nohut sulusu. Sulusu yemekler her anlamda pilav ile muhteşem bir kombin olur ama nohut ile pilav arasında ayrılmaz bir bütün vardır. Etli nohut sulusu tarifi sizlerin de vazgeçilmezi olmaya geliyor.

Etli Nohut Sulusu Tarifi

Bu yemeğimiz sadece pilav yanında yapılacak bir yemek değildir. Biz sizlere yemeklerin birleşim özelliğinden bahsetmek istediğimiz için böyle söyledik. İsterseniz bu yemeğimizi ana yemek olarak da kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir özelliğe de sahip olan etli nohut sulusu tarifimizi masaya koymaya hazır mısınız? Haydi başlayalım.

Malzemeler

 • 300 gram kuşbaşı et
 • 100 gram nohut
 • 2 kaşık tereyağı
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 kaşık domates salçası
 • 1 tane büyük kuru soğan
 • 1 kaşık biber salçası
 • Kırmızıbiber
 • Tuz

Etli Nohut Sulusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Yemeğimiz de çok malzeme olmamakla birlikte tariflerimizi 4 kişilik olarak veriyoruz. Sizler bu kişi sayısından fazlasını ağırlayacaksanız o zaman malzemeleri orantılı bir şekilde arttırabilirsiniz. Bu tercih tamamen sizlere kalmış bir tercihtir. Şimdi yemeğimizin yapılışına geçelim.

 1. Etlerimizi haşlayarak yemeğimizi yapmaya başlayalım. Etin sertliğine göre 30 dakika haşlama yeterli olacaktır.
 2. Nohutları lütfen bir gece önceden suya ıslayın ve bir gece önce ıslanmış olan nohutları ayrı bir kapta 30 dakika haşlayın.
 3. Bu aşamada soğanları güzel bir şekilde doğrayalım ve bu süre zarfında haşlanmış olan et ve nohutu çıkaralım.
 4. Şimdi yemeğimizi yapmaya başlayalım. Öncelikle yağları güzel bir tencereye koyup kızdıralım. İçine soğanları atıp güzelce kavurduktan sonra salçaları yemeğe dâhil edelim.
 5. Şimdi asıl noktaya geldik salça ve soğanları güzelce kavurduktan sonra baharatları da yemeğimize ekleyelim.
 6. Eti haşladığımız suyu yemeğe koyarak nohut ve eti de yemeğe dâhil edelim.
 7. Yemeğimiz bu şekilde etin ve nohutun pişme süresine göre kısık ateşte 30 ile 45 dakika arasında pişince servise hazır hale gelecektir. Afiyet olsun.

Dolu ve Lezzetli – Bol Etli Patates Bombası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz