Türkiye tam olarak bir yemek ülkesidir, dünyanın neredeyse hiçbir ülkesinde kendi kültür bazından getirdiği yemek sayısı bu kadar değildir. Türkiye de hem yemek çok sayıda vardır hem de bunu kendi genlerinden getirmektedir. Sıralamada çok malzeme gözünüze çarpar ama etli yemeklerin yeri bambaşka olarak öne çıkıyor diyebilirim ülkemiz de etli yemek deyince bir kenara çıkacaksınız. İnegöl köfte tarifi deyince ise sadece yapacaksınız ve doyumsuz lezzeti ile baş başa kalacaksınız.

İnegöl Köfte Tarifi

Türkiye de kültür köprüsü çok çok eski zamanlardan bu yana gelir. Bu köprüden geçen birçok adet görseniz de misafir ağırlama âdeti hepsinden başta gelir. Ülkemiz genel anlamda misafir perdeliği ile bilinir. Bu misafirperverlik içinde de onlara karşı sunulacak yemekler çok önemlidir.  İnegöl köfte tarifi hem aileniz için hem de misafirinize karşı tam bir lezzet Şöleni olacaktır.

Malzemeler:

1 kilo gram kıyma

2 yemek kaşığı sıvı yağ

2 yemek kaşığı galeta

1 çay bardağı su

1 adet kuru soğan

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı limon suyu

1 tatlı kaşığı karbonat

Kızartmak için:

2 yemek kaşığı sıvı yağ

İnegöl Köfte Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Derin bir kabın içine kıymamızı alıyoruz. Üzerine kuru soğanı rendeliyoruz. Sırayla üzerine sıvı yağ galeta unu tuzu ve karbonatı döküp kıymamızı yoğuruyoruz.
  2. Bir bardak suyumuzu alıp kıymamızı yoğururken ara ara hafif su dökmeliyiz. 10 dakika kadar yoğuralım.
  3. Yoğurduğumuz kıymayı 4 saat kadar dinlendirelim
  4. Kıymamızı sıkma torbasına koyalım ve sıkalım köftelerimize sekil verelim.
  5. Tavanın içine sıvıyağ koyup ısıtalım üzerine köftelerimizi kızartalım ve servis tabağına koyup ikramda bulunalım herkese afiyet olsun.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz