Hem fazla kalori almayayım, hem lezzetli olsun hem de beni uzun bir süre boyunca tok tutsun.. Aslında kısa bir süre öncesinde bu tarz bir istekle karşılaşmış olsaydık “yer çekimsiz ortamda muz istiyorum ama çilek tadında olsun” cümlesi aklımıza gelir. Fakat artık bu istekleri karşılayabileceğimiz bir tarifimiz var 🙂 Yulaf İle Kahvaltı Yapmaya Ne Dersiniz?

Yazın formumuzu korumak için sağlıklı besleniyoruz kışın da yaza hazır olalım diye diyet yapıp duruyoruz. Fakat en büyük sorunlarımızdan birisi sanırım doygunluk hissinin çok çabuk kaybolması. Hem görseliyle gününüzü şenlendirecek hem de tadıyla damağınızda havai fişekler patlatacak olan tarifimiz imdadınıza yetişiyor. Verecek olduğumuz tarife benzeyen diğer tariflerde genel olarak yulaf lapası isimlendirmesiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Fakat bu tabirin kulağa pek hoş gelmediğinin bizde farkındayız. Bu sebeple daha başlamadan iştahınızın kapanmasını istemediğimiz için bu muhteşem tarifimizin ismine yulaf kasesi demeyi tercih ediyoruz 🙂 O halde buyurun sizlerle birlikte güne güzel başlangıç yapmanızı sağlayacak yulaf kasesi tarifimizin reçetesine geçelim.

Yulaf İle Kahvaltı Yapmaya Ne Dersiniz?

Yulaf İle Kahvaltı Yapmaya Ne Dersiniz?
  • 1 su bardağı süt ( 1 su bardağı su da kullanabilirsiniz veya yarım su bardağı su yarım su bardağı süt şeklinde de ölçeklendirebilirsiniz )
  • 2 yemek kaşığı yulaf
  • Şeker ilavesiz fıstık ezmesi ( alternatif olarak şeker ilavesiz fındık veya badem ezmesi de kullanabilirsiniz )

Biraz Tatlandırmak İyidir!

Yulaf Kasesi Tarifi

Burada kullanılan malzemeler görsel olarak size hitap etmesi için kullanılabileceği gibi aynı zamanda yulaf kasenizi daha doyurucu, yüksek besin değerli bir hale getirmek için de gerekli olan malzemelerdir. Burada size ölçü birimleriyle birlikte birkaç alternatif malzeme sunacağız 🙂

1 adet muz ( yarısını ezip yulafınız piştikten sonra içerisine ekleyip yarısını üzerine kullanabilirsiniz ya da tamamını keserek içine ekleyebilirsiniz ) /  3-4 adet çilek / yarım kivi / 1 dilim ananas / Hindistan cevizi  / 1 adet avokado / Böğürtlen  / Frambuaz / Vişne / Mango / Nar

Veee artık hazırsak öncelikle yulaf tabanımızı hazırlayacağız ve ardından da yukarıda bahsetmiş olduğumuz çeşitli meyvelerle sizler için bir yulaf kasesi oluşturacağız, burada meyve seçimi yaparken mevsim koşullarını göz önünde bulundurmalısınız.

İşte Tarif!

Yulaf Kasesi Yapılışı
  • Öncelikle ufak bir tencerenin içine 1 su bardağı sütü ve 2 yemek kaşığı yulafı ekleyin.
  • Yulafınızın diri kalmaması ve yerken sizi rahatsız etmemesi için doğru oranda pişirmelisiniz. Bu noktada size net bir pişme süresi veremeyiz çünkü her yulaf tipinin sütü çekme süresi farklıdır.
  • Yulaf ve süt karışımı kaynadığında ocağınızın altını kısarak yulafınızın sütü çekmesini bekleyin. Bu noktada eğer aceleci davranırsanız yulafınız diri kalabilir, tencerede ki süt oranının azaldığını gördüğünüzde son kez yulafı karıştırın fakat burada aşırı koyu ve katı bir kıvama gelmesini beklemeden yulafı tencereden çıkararak bir kaseye koyun ve soğumaya bırakın. Yulafınız soğudukça katılaşacaktır.
  • Sizde bu esnada bir adet muz, 3-4 adet çilek, bir yemek kaşığı böğürtlen, bir yemek kaşığı frambuazı yenilebilecek boyutlara getirip kenara koyun.
  • Soğuyan yulaf tabanınızın üzerine bir miktar fıstık ezmesi sürdükten sonra meyvelerinizi dileğiniz görünümde yulaf tabanının üzerine koyun.

Veee işte muazzam bir yulaf kasesine sahipsiniz, afiyet olsun! 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz