Vişne Pestili

Merhabalaar, her zaman derim ne malzeme varsa zamanında onu pişirmek lazım diye şimdi ise vişne mevsimi hem ev ortamında mis gibi katıksız vişne pestili yapmak kim istemez ki ? Çok zor diyenlere aldanmayın. Vişne pestili tarifi sizler için burada. Çay kahve saatlerinde vazgeçilmeziniz olucak. Buyrun tarife.

Vişne Pestili Lezzet Verecek Malzemeler

  • 4 su bardağı vişne püreli vişne suyu(vişne konsantresinden kalan vişnelerin süzgeçten geçirilmiş sulu hali)
  • 2, 5 yemek kaşığı nişasta
  • 1 çay bardağından fazla toz şeker

Hazırlama Süresi ve Porsiyon Sayısı
Yapım aşaması yaklaşık 30 dakika. Bekleme aşaması da 6-7 gün civarıdır. Porsiyonu da yaklaşık 2-3 ay sizi idare edecek düzeydedir.

Püf Nokta!
Vişne suyunuz ya konsantre olmalı yada sulandırılmış olmalı karışık olmamalı.

Vişne Pestili Nasıl Yapılır?

  1. Tüm malzemeleri iyice karıştır ocak üzerinde karıştırarak kaynat, altını kapat ( kıvamı koyu muhallebi kıvamında olması lazım).
  2. Temiz ve sentetik türü bir kumaşı güneş gören düz bir zemine, gergin bir şekilde serin, pişirilmiş vişneli pelteyi kumaş üzerine dökün kaşıkla her tarafa, çok ince olmayacak şekilde eşit şekilde yayın.
  3. Güneşte kurumaya bırakın 5-6 saat sonra yaklaşık yarı yarıya üzeri kuruyan pestili çamaşır ipine asın, alt kısmının ve üstünün iyice kuruması için bir gece askıda bekletin.
  4. Kuruyan pestili düz bir zemine ters olarak serin. ıslak bir bezle kumaşı silinerek ıslanmasını sağlayın ki bezden rahatça ayrılsın. kumaşın her bir yanı ıslatıldıktan sonra, pestil itinalı bir şekilde bir kenarından başlayarak bezden ayırın.
  5. Bezden ayırdığınız vişne pestilini karşılıklı ucu ortaya gelecek şekilde ortada birleştirin iki kat haline getirin.
  6. Makasla istenilen büyüklükte parçalara kesin, ters kısmı içte kaldığı için pestilin parçalarının her iki yüzü de parlak olacaktır. pestiliniz hazırdır.
  7. Pestiliniz iyice kuruduktan sonra her ihtimale karşı birbirlerine yapışmamaları için bir bez üzerine serip bekletebilirsiniz. Kapalı ve serin ortamlarda tutun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz