Keşkek Tarifi

Buğdayla ve etle yapılan keşkek tarifi, Ege’nin geleneksel bayram yemeğidir. Bu nefis yöresel yemek, etli veya tavuklu yapılabilir. Kan yapan içeriği aynı zamanda sinirsel gelişimi de olumlu etkiler. Soğuk kış aylarına özel bir menüdür. Etli yemek kategorisinde yapılan bu yemeğin püf noktaları önemlidir. Buğday ve nohut geceden beklemelidir.

Geceden beklediğinde buğday ve nohut 15 dakika pişmelidir. Buğday ve nohut pişirme süresi titizlikle takip edilmelidir. Geceden buğday ve nohut konulmadığında pişme süresi 1 saat kadardır. Suya koymadan pişirme işlemlerinde nohutun ve buğdayın sertliği kontrol edilmelidir. Etleri ayıklarken küçük küçük dilimlere bölerseniz keşkek servis işlemi çok daha kolay olur ve tüketimi de kolay olur.

Keşkek Tarifi Malzemeleri

  1. Dövülmüş buğday (350 gr).
  2. Nohut (125 gr).
  3. Su ( 5-6 su bardağı).
  4. Koyun eti kemikli ( 750 gr).
  5. Tereyağı (70 gr).
  6. Karabiber (bir-iki çay kaşığı).
  7. Tuz (bir-iki çay kaşığı).
  8. Kırmızı toz biber (bir-iki çay kaşığı).

Keşkek Tarifi Yapılışı

Öncelikle et haşlanır ve hazır bir şekilde bekletilir. Çatal yardımı ile etler didiklenir ve tel tel hale getirilir. Geceden 2 litre suya nohut ve buğday suya konur.  Sabah nohut ve buğday süzülür ve etle karıştırılır. Keşkek yemeğinde püf nokta karıştırırken et suyunu eklemektir. Et suyunu unutmayın.

Tereyağın yarısını, karabiberi, tuzu, kırmızı toz biberi, nohutu, buğdayı ve eti karıştırın. Bu karışımı 1 saat 15 dakika pişirin. Etin kemiklerini ayırmayı unutmayın. Bu karışımı güzelce karıştırın ve geniş bir tabağa yayın. Tahta kaşıkla eti iyice ezin ve kıvamını artırın. Üzerine kızartılmış tereyağına karıştırılmış kırmızı pul biberi gezdirin.

Geleneksel özelliğe sahip keşkek artık servise hazır. Keşkek yemeğinin yanına geleneksel patlıcan turşusu iyi gider. Nefis tadıyla ve mükemmel lezzetiyle Keşkek, Egelilerin damak tadıdır.

Kolay Mı Kolay Kuzu İncik Tarifi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz