Kiraz Komposto Tarifi

Sıcak yaz aylarında, serin bir şeyler olsa da içsek dediğinizi duyar gibiyiz.  Asitli, zarar veren içecekler yerine, organik kendinizin hazırlayacağı doğal kompostaları tüketebilirsiniz. Böylece yazın içinizi fazlasıyla serinletecek bir lezzeti tatma şansına sahip olursunuz. Komposto yapacak olanlar, mutlaka mevsime uygun olan meyveleri tercih etmelidir. Mevsime uygun olmayan meyveler seçtiğiniz zaman tam olarak aradığınız tadı bulamama gibi bir durum söz konusu olabilir. Pratik bir şekilde bundan sonra sizlerde kompostolarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.  Komposto tarifimizi verirken, sizler için meyvemizi kiraz olarak belirledik.

Kiraz Komposto Lezet Verecek Malzemeler

  • 2 litre su
  • 1 kg kiraz
  • 6 yemek kaşığı toz şeker

Üzeri Süslemesi İçin

Taze nane yaprağı

Kiraz Komposto Nasıl Yapılır?

  1. Komposto için ilk olarak kirazlarımızı kaynatarak, çekirdeklerinin çıkmasını sağlamalıyız. İsterseniz çekirdekli olarak kompostoyu hazırlayabilir, isterseniz de çekirdeksiz olmasını sağlayabilirsiniz.
  2. Burada tercihi size bırakmış durumda olduğumuzu söyleyebiliriz. Fakat bizler, kiraz kompostosu yaparken çekirdeksiz olmasını istiyoruz. 
  3. Bu yüzden kiraz kompostonun bir süreye kadar kaynamasını sağlıyoruz. Kirazlarımızın çekirdekleri çıkınca geri kalan posasını, derin bir tencereye alalım. İçerisine iki litre su koyalım. Orta ateşte güzelce kaynamaya bırakalım.
  4. Kiraz kompostomuz kaynama kıvamına gelmeye başlayınca da 6 yemek kaşığı toz şeker eklemesi yapalım. Kısık ateşte 10 dakika kadar daha komposto pişirilmeye devam edilmelidir.
  5. Kiraz kompostomuz olduğunda, buzdolabına alarak iyice soğumasını beklemeliyiz. Kiraz kompostomuz soğuk olunca, üzerine bir taze nane yaprağı süslemesi yaparak afiyetle içebilirsiniz. Sıcak yaz aylarında oldukça iyi gelecek soğuk, serin tutacak kiraz kompostomuz artık tüketilmek için hazır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz