Sultan Köfte Tarifi

Sultan köfte tarifi anlatımının zorluğunu ifade etmek gerekir. Zira tat anlatılması meşakkatli bir şeydir. Adı gibi tadı da sultan! Malatya yöresinin en belirgin yöresel lezzetleri arasında köfte çeşitleri olmuştur. Bu ilin adı köfte diyarı olmuştur. Sultanların ağızlarına ve damaklarına layık bir lezzettir. Hal böyle olsa da bu yöremizin bir tadıdır. Yuvarlama ismi ile de anılan gerek görsel anlamda insanın içini gıdıklayan gerekse de damakta bıraktığı rayiha ile kendinden geçirip mest eden bir tarihi lezzettir. Lezzete haz ve derinlik katan şey hiç kuşkusuz ettir. Kuzu etinden yapılan bu lezzet, Malatya’nın başta kekik olmak üzere ot kokulu dağlarından otlanan ve membalarının mineral yüklü sularından içen kuzuların has lezzetidir.

Sultan Köfte Tarifi Malzemeleri

  • Yarım kg yağlı kuzu kıyması
  • 1 yumurta sarısı
  • 5 veya 6 dilim eski kaşar peyniri
  • 3-4 çorba kaşığı zeytinyağı
  • Kekik
  • 1 Diş Sarımsak
  • Tuz
  • Karabiber

Sultan Köfte Tarifi Nasıl Yapılır?

Sultan köftesi nasıl yapılır? Çifte çekilmiş az yağlı kuzu kıymamız genişçe bir kabın içine alınır. Üzerine bir tutam kekik katılır. Kekikler mümkünse havanda dövülmelidir. Et ile kekik buluşması önemlidir. İyice kekikler ete yedirilmelidirler. Yoğurmanın bu noktasında bir diş havanda dövülmüş veya küçük sarımsak rendesinden geçirilmiş sarımsağı ilave edip üçlüyü bir birine yediriyoruz.

Bunun için güzelce yoğurmak gerekmektedir. Karabiber ve tuz ilavesi yapıldıktan sonra bir miktarlık yoğurmanın akabinde yumurta sarısını ilave etmeniz gerekmektedir. Arzuya göre burada pul biber ve az miktarda kimyon da kullana bilirsiniz. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve yumurta sarısı ile iyice yoğurduğunuzda kıvamının cıvık olmasını az bir miktarda galeta unu ile gidere bilirsiniz. Yoğurmak bu işin püf noktasıdır.

Yoğurdun Lezzetinin Damakta Patlaması

Yoğurma işinin akabinde ise ceviz büyüklüğü ebadında parçalar halinde avuç içlerimiz ile yuvarlayacağız. Yuvarladığımız köftelerin üzerlerine el ayamız ile hafif düzleştirme adına baskı uygulamamız gerekir.

İki seçenek mevcuttur. Birincisi, düzleştirdiğimiz köfteleri ya sıcak ızgaraya dizerek ya da kızdırılmış yağlı tavada kızartmamız gerekir. Sonra köftelerden birinin üzerine dilimli kaşardan bir parça koyarak üzerine bir köfte daha koymak sureti ile köfte arası kaşar tostu gibi servis yapa bilirsiniz. İkincisi, köftelerin üzerine kaşar parçalarını yerleştirip köfteleri de onların üzerine koyarak kızarta bilirsiniz. Tercih sizindir.

Pişirme Süresi;

Takribi pişirme süresi yarım saattir.

Kaç kişilik;

Yukarıda yapılan tarif altı kişiliktir.

Servis Önerisi;

Servisi arzu ederseniz patates püresi yanında veya içinde yapa bilirsiniz. Tabağın kenarına koyacağınız soğan, domates vb. garnitürler ile de servis yapa bilirsiniz.

Kaç Kalori:

Takribi sizin yiyeceğiniz porsiyon 250 kaloridir.

Bol Malzemeli Gazpacho Çorbası Tarifi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz