Patates Kızartması

Patates kızartması nasıl hazırlanırsa hazırlansın özellikle çocuklar için vazgeçilemez bir menüdür. Ancak yapılacak birkaç küçük değişiklik ile tadına doyulamayacak servisler yapabilirsiniz.

Patatesi kızartmak için hazırladığımız yağa önceden tuz katmak kızartmanın tadı üzerinde olumlu etki sağlayacaktır. Kızartmak için hazırladığınız ve tuzlu suda beklettiğiniz patatesleri havlu kâğıt yardımıyla kurulamanız tat açısından önemli bir ayrıntıdır.

  • Tüm kızartmalara başlamadan önce kullanacağınız sebzenin kurulanması gerektiğini aklınızdan asla çıkartmayın.

Kızartma yapacağınız patatesleri gruplara ayırarak işe başlayın. İlk grubu yağa atın ve kızarma işlemi tam olarak tamamlanmadan yağdan alın ve bir kenarda dinlendirin. Bu sırada 2.grubu kızartın. Daha sonra aynı işlemi uygulayın ve birinci grubu yeniden kızgın yağa alarak tam kızartma işlemini gerçekleştirin. Aynı işlemi 2.grup içinde yapın. Bu türde yapılan kızartmalar daha çıtır çıtır olacaktır. Diğer türlü yapılan patates kızartması 5.dakikada lastik gibi uzamaya meyillidir.

  • Patatesler kızarmaya başladıklarında yanmaya da hazır hale gelir. Bu aşama çok önemlidir. Patateslerinizi yanmadan yağdan almak için bu süreci es geçmeyin.

Yağ Isısının Kızartma Tadına Etkisi

Patatesler artık yağdan alınacak hale geldiğinde ocağın altını kesinlikle kapatmayın. Bu öneri her türlü kızartma için geçerlidir. Altı kapatılan kızartmalar hızla yağ çekmeye başlayacaktır. Bunun için her bir parçayı yağdan çekene kadar ocağınızın altını kapatmayı sakın aklınızdan bile geçirmeyin.

Gelelim kızarttığınız güzel patateslerin sunumuna.

Birkaç önerimize kulak vererek bu konuda da yaratıcılığınızı devreye sokabilirsiniz. Klasik bir tabak yerine fast food zincirlerinin yaptığı gibi karton kutularda servis yapabilirsiniz. Tahta bir kesme tahtasına koyduğunuz patateslerin etrafına en çok sevilen soslardan koyarak güzel bir sunum yapabilirsiniz.

Sizin evinizde kimse patates kızartmasına doyamıyorsa o zaman herkesin porsiyonunu baştan ayarlayarak kimseye hak geçmemesini sağlayabilirsiniz. Kürdanlar ile yapacağınız spor bir servis ile herkes ketçaba batırdığı patateslerini hızlı bir şekilde bitirebilir.

Köftenin olmazsa olmaz parçası olan patates kızartması doyurucu tosların, evde yapılmış hamburgerlerin, club sandviçin, tavuk şnitzelin ve et yemeklerinin de yanına çok yakışacaktır. Haydi, canınız çektiyse önerilerimize uyarak koca bir tava patates kızartması hazırlayabilirsiniz.

Gribe İyi Gelen Kış Çayı Tarifleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz