Kahvaltılarımızın mutlulukla, mutlu kahvaltıların ise reçellerileilgisi olduğu ortada. Bu reçellerden en güzeli olan vişne reçeli tarifini sizler için hazırladık. Hemen nasıl ayıklayacağım onca vişneyi diye düşünmeyin günümüzde meyvelerin çekirdeklerini pratik bir şekilde ayıklayan aletler var. Hem uğraştığınıza değecek bir lezzet olduğuna emin olabilirsiniz. Üstelik isterseniz çekirdekli de hazırlayabilirsiniz. Önemli olan bu lezzeti kahvaltı sofralarımızdan eksik etmemektir.

Vişne Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 kg toz şeker
 • 1 kg vişne
 • 1 limonun yarısı kadar limonun suyu
 • 1 tane limon tuzu

Hazırlama Süresi ve Porsiyon Sayısı

Hazırlama süresi yaklaşık 25-30 dakika bekleme süresi maksimum 1 gündür. 4-6 Kişilik ailede 1 ay yetecek kadardır tarif.

Püf Nokta!

Güneş gören bir yerde koyulaşmasını sağlayıp bekletin. Sonrasında kavanozlara doldurup muhafaza edin. Renginin daha parlak olduğunu göreceksiniz.

Vişne Reçeli Nasıl Yapılır?

 1. İlk önce vişnelerinizi bol suda yıkayın. Bol suda yıkadığınız vişnelerin sap kısımlarını alın. Ve suyunu süzdürün.
 2. Vişne çekirdeklerini çıkartmak ve kolay olması için kürdan kullanabilirsiniz. Kürdanı vişnelerin orta kısmına batırıp çekirdek etrafında kürdanı döndürün ve yukarı kaldırın. Varsa bir özel aletiniz aparatınız onunla yapabilirsiniz.
 3. Vişnelerin çekirdeklerini ayıkladıktan sonra bir tencerenin ilk katına vişnenizi sonra toz şekerinizi sonra tekrar vişnenizi koyacak şekilde sıralayın.
 4. Vişnelerinizi kapağını kapattığınız tencerenin 1 gece yada en az 6-7 saat bekleyin.
 5. Şeker sayesinde suyunu bırakan vişneleri ocağa koyun.
 6. Kısık ateşte çok karıştırmadan kaynamaya bırakın.
 7. Kıvam almaya başladıktan sonra limon suyunu ve limon tuzunu kattıktan sonra 5 dakika daha kaynatın.
 8. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve reçelinizin ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra reçeli kavanozlara doldurup ağız kısımlarını sıkıca kapatın.
 9. Serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz